Matt Shaw, Ośmiornica, tom 3, recenzja

Matt Shaw, Ośmiornica, tom 3, recenzja
 

Autor: Matt Shaw

Tytuł: Ośmiornica

Tom: III

Wydawnictwo: Phantom Books Horror

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 74

Moja ocena: 5/10

„Ośmiornica” tom III stanowi zwieńczenie oryginalnego pomysłu Matta Shawa na temat przebudzenia Wielkiego Przedwiecznego. W odróżnieniu od dwóch poprzednich tomów, w tej części brakuje głównych bohaterów. Autor postanowił skupić się na przedstawieniu świata oraz ludzi żyjących w jego różnych zakątkach, którzy stają w obliczu powrotu Cthulhu. Cały glob ogarnia szaleństwo, a ludzie i zwierzęta dopuszczają się morderstw, gwałtów i seksualnych dewiacji, które potrafią wywołać u czytelnika zarówno szok, jak i obrzydzenie. 

Największym atutem tej historii są wydarzenia, które mają miejsce na kilka godzin przed przebudzeniem przedwiecznego. Niezwykle plastyczne i surrealistyczne opisy sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem, w oczekiwaniu na to, co musi nastąpić w wielkim finale. 

Podobnie jak w przypadku pierwszego i drugiego tomu, gorąco polecam tę książkę wszystkim miłośnikom ekstremalnego horroru, a szczególnie tym, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z tym gatunkiem, a chcieliby odkryć jego charakterystyczne cechy.

Matt Shaw, Ośmiornica, tom 2, recenzja

 

Matt Shaw, Ośmiornica, tom 2, recenzja


Autor: Matt Shaw
Tytuł: Ośmiornica
Tom: II
Wydawnictwo: Phantom Books Horror
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 89
Moja ocena: 6/10

„Ośmiornica” tom II to powieść, która rozgrywa się osiem miesięcy po wydarzeniach znanych z finału pierwszej części. Małżeństwo Larsenów, Max i Helena, oczekuje narodzin dziecka, które ma doprowadzić do przebudzenia Cthulhu. Każdy dzień przybliża ich do spełnienia marzeń o władzy nad ludzkością i osiągnięcia boskości. Jednak wraz z zbliżającym się rozwiązaniem w ich domu zaczynają dziać się niewyjaśnione zjawiska, a jego mieszkańcy popadają w obłęd. Helena, z uwagi na swój stan, przebywa w specjalnej sypialni, której ściany pokryte są ołowiem, mającym na celu ochronę przed wpływem jej nienarodzonego dziecka na psychikę domowników. Oprócz Larsenów i ich służby, w domu przebywa młoda kobieta, która kilka miesięcy temu została porwana i zmieniona w niewolnicę pana domu. Z każdym dniem dziewczyna popada w coraz większe szaleństwo, na które wpływ ma dziecko Larsenów.

Druga część trylogii „Ośmiornica” autorstwa Matta Shawa to powieść napisana w lekki, plastyczny, a zarazem bardzo mroczny sposób. Autor od samego początku wciąga czytelników w odmęty szaleństwa i chorych fantazji Larsenów. Historia jest brutalna, brudna i ociekająca seksem. Wszystkie jej elementy prowadzą czytelnika do oczywistego finału, jakim jest poród pani domu.

Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu, polecam tę książkę wszystkim fanom ekstremalnego horroru, a w szczególności osobom, które jeszcze nie miały okazji zapoznać się z tym gatunkiem, a chciałyby odkryć, czym się on charakteryzuje.


Matt Shaw, Ośmiornica, tom I, recenzja


 

Matt Shaw, Ośmiornica, tom I, recenzja

Autor: Matt Shaw
Tytuł: Ośmiornica
Tom: I
Wydawnictwo: Phantom Books Horror
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 137
Moja ocena: 6/10


Jessica i Grace to dwudziestokilkuletnie kelnerki, które pracują w przydrożnym barze dla kierowców. Marzą o tym, by pewnego dnia rzucić tę pracę i zacząć żyć na własnych zasadach. Jess pragnie zbudować karierę jako modelka, jednak przebicie się do świata show-biznesu okazuje się niezwykle trudne. Grace z kolei marzy o założeniu własnej firmy, w tym celu rozbiera się przed kamerą w Internecie i świadczy usługi seksualne. Pewnego dnia Grace otrzymuje propozycję udziału w zamkniętej imprezie organizowanej przez bogate małżeństwo Larsenów. Zasady wydają się proste: dziewczyny mają otrzymać honorarium za odgrywanie roli „żywych” stołów, na których będzie układane sushi. Mogą również zarobić dodatkowe pieniądze, jeśli zgodzą się świadczyć klientom dodatkowe usługi. Sytuacja dziewczyn zmienia się w prawdziwy koszmar, gdy okazuje się, że Larsenowie zamierzają je wykorzystać do odprawienia straszliwego rytuału.

Powieść „Ośmiornica” autorstwa Matta Shaw to przykład połączenia horroru ekstremalnego czerpiącego garściami z twórczości H.P. Lovecrafta i kiepskiego dramatu. Ze względu na brutalne i erotyczne opisy jest to lektura dla osób dorosłych. Fabuła nie jest zbyt skomplikowana, bohaterowie mimo dopuszczania się różnych makabrycznych i odrażających czynności nie wyróżniają się niczym szczególnym. Elementem, który spaja całą historię jest oczekiwanie na przebudzenie „Wielkiego Przedwiecznego” i związane z tym zmiany, jakie zachodzą w ludziach i przyrodzie na całym świecie.

Ze względu na niewielką objętość każdego z tomów oraz lekki styl autora, książki czyta się bardzo szybko. Każdy z tomów udało mi się przeczytać w jeden wieczór. Osobiście polecam „Ośmiornice” wszystkim fanom horroru ekstremalnego, a w szczególności osobom, które jeszcze nie czytały niczego z tego gatunku, a chciałby się przekonać, czym może się on charakteryzować. 


Nierealna magia, recenzja

 


Autor: D.B. Foryś, Patrycja Fraj, Camille Gale, Ewelina Kasiuba, Martyna Ludwig, Marek Pawłowski, Joanna Krystyna Radosz, E. Raj, Sandra Rozbicka, Ludka Skrzydlewska, Grzegorz Wielgus, Katarzyna Muszyńska

Tytuł: Nierealna magia

Wydawnictwo: Wydawnictwo HM

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 380

Moja ocena: 7/10

Antologia "(Nie)realna magia" od Wydawnictwa Książkowego HM to zbiór dwunastu opowiadań z gatunku fantasy i science fiction, które łączy element pikantnej erotyki. Na ponad 350 stronach lektury czytelnicy odkryją historie, których bohaterami są wiedźma, Wodnik, elfy, bogowie, android i wiele więcej... Przedstawione historie oscylują wokół tematyki erotycznej, tworząc fascynujące połączenie fantastyki z namiętnością.

Bardzo ciekawym elementem tego zbioru jest zestawienie pośród autorów posiadających duże doświadczenie pisarskie oraz debiutantów. Dzięki czemu fabuła, styl i warsztat opowiadań jest zróżnicowany. W książce pojawiają się zarówno tradycyjne motywy fantastyki, jak i świeże, oryginalne pomysły i mieszanki gatunkowe. Mimo że elementem łączącym każda z historii jest wątek erotyczny, nie jest to erotyka wulgarna, prostacka, lecz subtelna z dużą ilością emocji i romantyzmu. Na wyróżnienie zasługuje również okładka książki autorstwa fenomenalnej Eli Raj. Spośród znajdujących się w antologii opowiadań najbardziej podobały mi się dwa opowiadania.

„Zanurzeni” autorstwa Patrycji Fraj opowiadające o burzliwej relacji między pewna młodą panienką i krzepkim wodnikiem. Przedstawiony w nim świat, w którym wodnik niejako stoi na szczycie leśnej hierarchii i pełni rolę strażnika został bardzo dobrze wykreowany. Widać, że autorka poświęciła bardzo dużo czasu na jego dopracowanie. Mimo że jest to debiut Pani Patrycja, jej poziom warsztatu jest bardzo dobry. Obecny w nim element erotyczny jest dość pikantny i przypomina sięganie po zakazany owoc.

Równie mocno podobało mi się opowiadanie E. Raj pt. " Android". Jest to jedyne opowiadanie science fiction, którego bohaterami są rebeliantka uciekająca przed prawem i androidem podążającym jej śladem. Akcja skupia się na budowaniu relacji między tą dwójką oraz tajemnicy, jaką skrywa robot. W mojej ocenie to najbardziej oryginalne opowiadanie w całym zbiorze.

„(Nie)realna magia” to jeden z najciekawszych zbioru opowiadań fantasy, jakie miałem dotychczas okazję czytać. Osobiście polecam czytanie opowiadań, jako przerywnik między lekturami.