Tryzna. Antologia Słowiańska, recenzja

 

Tryzna. Antologia Słowiańska, recenzja

Tytuł: "Tryzna. Antologia Słowiańska"

Autor: Piotr Barey, Silke Brandt, Jarosław Dobrowolski, Krzysztof Dzieniszewski, Paweł Famus, Camille Gale, Artur Grzelak, Małgorzata Lewandowska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Franciszek M. Piątkowski, E. Raj, Maciej Szymczak, Flora Woźnica, Magdalena Zawadzka-Sołtysek

Wydawnictwo: Planeta Czytelnika

Ilość stron: 418

Rok Wydania: 2022

Ocena: 9/10

Antologie opowiadań to szczególny rodzaj lektury. Nie lada sztuką jest skompresować oryginalną fabułę i zapadającego w pamięć bohatera w zaledwie kilkunastu stronach. Tematem przewodnim „Tryzny” jest szeroko rozumiana mitologia słowiańska. Czytelnik, sięgając po tę książkę, zostanie rzucony w wir niezwykłych wydarzeń, miejsc i okresów w dziejach naszej części Europy. Pod względem gatunkowym, jest tu przewaga opowiadań fantasy, choć zdarzają się również bardzo mroczne historie. Spośród szesnastu historii, jakie ukazały się w zbiorze najbardziej zapadły mi cztery z nich.

Ogromne wrażenie zrobił na mnie „Potępieńczy poemat złem mocy natchniony wyjęty z rąk nieboszczyka w stodole we wsi Chącewo” autorstwa Krzysztofa Dzieniszewskiego. Ten krótki utwór opowiada straszliwą i smutną zarazem historię kobiety, która traci pewnego dnia wszystko co kocha, a winnym temu jest mieszkająca w lesie dziwożona.

Do dziś wracam pamięcią do innego opowiadania „Jędza” autorstwa Macieja Szymczaka, w którym to autor przedstawił swoją wizję zaprowadzania na ziemi   ach polskich chrześcijaństwa po tzw. reakcji pogańskiej na początku XI wieku. Mamy tu historię woźnicy, który chcąc ratować własne życie, decyduje się zawrzeć pakt z czarownicą.

Równie oryginalny i wciągający był tekst Camille Gale „Wodnik”. Historia w nim ukazana rozgrywała się we współczesnej Polsce, a jej bohaterką jest kobieta odkrywająca zdradę męża. Chcąc dokonać zemsty na małżonku, decyduje się zawrzeć umowę z pewną starszą kobietą.

Chciałbym również pochwalić Jarosława Dobrowolskiego za jego opowiadanie „Ona o dwóch duszach”. Historia stworzona przez autora urzekła mnie oryginalnym miejscem akcji – więzienie dla kobiet – oraz klaustrofobicznym i mrocznym klimatem. Poza wstrząsającą historią kobiety odsiadującej wyrok za zabicie męża - damskiego boksera, mamy tu elementy wyjęte z horroru w postaci hektolitrów krwi, rozerwanych na części zwłok i bestii polującej na bezbronnych ludzi.

Podsumowanie

"Tryzna. Antologia opowiadań" to wartościowa pozycja książkowa, promująca mitologię słowiańską we współczesnym świecie. Myślę, że kilka historii, które się w niej znalazły, mogłyby zostać odpowiednio rozbudowane i rozwinięte do formatu powieści liczących kilkaset stron. Na koniec chciałbym podziękować Wydawnictwu Planeta Czytelnika za udostępnienie mi egzemplarza recenzenckiego książki. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz