Autor: Roger Zelazny,
Tytuł: Aleja Potępienia
Cykl: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Rebis
Ilość Stron: 197
Rok Wydania: 2019
Ocena: 10/10
Kolejną książką z grupy fantastyki post apokaliptycznej, której recenzji chciałbym się podjąć jest "Aleja Potępienia" autorstwa Rogera Zelaznego. Myślę że większość fanów tego gatunku miało okazję usłyszeć o tym pisarzu lub przeczytać, którąś z jego książek. Zasłynął głównie jako autor sławnych "Kronik Amberu" obejmujących w sumie dziesięć tomów. Zanim jednak powstała wspomniana seria w 1967 roku w Stanach Zjednoczonych ukazała się powieść "Aleja Potępienia". Powieść liczy 197 stron, jednak pomimo swej skromnej objętości czytelnik może dzięki niej zagłębić się w bardzo zróżnicowany, mroczny i brutalny krajobraz Ameryki Północnej po III wojnie światowej.
Fabuła Książki
Główny bohater książki – Czort Tanner – jako skazaniec otrzymuje od rządu Kalifornii zadanie z gatunku mission impossible. On, jak i inni kierowcy z jego ekipy muszą jak najszybciej przetransportować, do ogarniętego zarazą (sądząc z opisów jest to cholera) Bostonu, lekarstwa dla chorych oraz niezbędny sprzęt do ich produkcji na miejscu. Zadanie wydaje się niemożliwe do wykonania, gdyż oznacza przedostanie się na wschodnie wybrzeże przez tzw. aleje potępienia, czyli ciągnącą się przez tysiące mili radioaktywną pustynię, którą zamieszkują mutanty, kanibale oraz przemierzają rozmaite grupy bandytów. Poza tym na ziemiach tych znajdują się miejsca i zamieszkują je bestie, o których nikt nic nie wie, głównie dlatego że nie pożył wystarczająco długo, aby móc o tym komukolwiek opowiedzieć...
Wśród atutów książki wymieniłbym z całą pewnością jej bohaterów. Żaden z nich nie jest jednoznaczny, ma za sobą ciekawy, niekiedy brutalny, innym razem wzruszający życiorys. Mi osobiście szczególnie podobał się opis przeszłości Czorta, który zgodził się podjąć samobójczej misji, gdyż nagrodą za jej ukończenie ma być dla niego amnestia obejmująca „wszelkie przestępstwa popełnione na terenie Kalifornii, o których jej rząd wie, oraz te których jeszcze nie odkrył”, a przyznać trzeba, że Tanner za młodu był postrachem zachodniego wybrzeża.
Kolejny duży plus za ukazanie zachowań i postępowania mieszkańców zniszczonego wojną USA, przypominającego mi bohaterów filmu "Mad MAX" z 1979 roku. Na marginesie gorąco polecam film. Na zakończenie wyróżniłbym również barwne opisy przyrody radioaktywnej Ameryki, jakie serwuje nam na kartach powieści Roger Zelazny. Mimo, że są surowe to w pewien sposób przyciągają uwagę, a z każdym kolejnym wyczekuje się od autora kontynuacji tego wątku na kolejnych stronach powieści.
Jedynym elementem jaki nie wzbudził mojego entuzjazmu było zakończenie. W mojej ocenie płytkie i nie pasujące do starannie budowanej przez prawie 200 stron opowieści.
W mojej domowej bibliotece znajduje się wydanie książki z 2019 roku przygotowane przez Wydawnictwo Rebis. Grafika przedstawiająca gnającego bezdrożami motocyklistę oraz znajdujące się za nim ruiny miast nawiedzane przez trąby powietrzne i burze piaskowe, co znakomicie oddaje klimat opowieści.
Podsumowanie
W mojej ocenie książka Regera Zelaznego "Aleja Potępienia" z całą pewnością można zaliczyć do klasyków literatury post apokaliptycznej XX wieku. Z czystym sumieniem polecam ją wszystkim fanom zarówno fantasy, science-fiction i horrorów.
raczej nie sięgam za często po powieści postapo, ale ta wydaje mi się aż nazbyt interesująca. Nawet niepasujące do całości zakończenie nie jest w stanie mnie do tej książki zniechęcić :)
OdpowiedzUsuńJeżeli lubisz książki wywołujące coś w rodzaju moralnego kaca - zmuszające do analizy problemów z jakimi borykali się bohaterowie to na pewno ta książka przypadnie Ci do gustu.
Usuń