Christopher Priest, Odwrócony Świat, recenzja




Christopher Priest, Odwrócony Świat, recenzja

Tytuł: „Odwrócony Świat
Autor: Christopher Priest 
Wydawnictwo: MAG
Ilość stron: 286
Rok Wydania: 2016
Ocena: 8/10

Witam serdecznie. Dziś postanowiłem podzielić się kolejną recenzją książki, tym razem jest to "Odwrócony Świat" autorstwa Christopher'a Priest'a. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG w ramach serii „Artefakty“ w 2016 roku. Dzieło zaliczyć należy do literatury science fiction, liczy 286 stron i zostało podzielone na cztery części.

Fabuła Książki

Christopher Priest, Odwrócony Świat, recenzjaNa kartach powieści "Odwrócony Świat", poznajemy historię Helward'a Mann'a i miasta Ziemia, które od setek lat przemieszcza się po powierzchni nieznanej planety. Miasto przypomina kompleks budynków biurowych wzniesionych ze stali i drewna. Musi się ono nieustannie przemieszczać podążając za tajemniczym punktem „Optimum“, który pozostaje stale w ruchu. Zapytacie jak to jest możliwe - mianowicie za poruszanie się miasta odpowiedzialni są członkowie cechów, którzy je zamieszkują. Na nich spoczywa obowiązek badania układu terenu przed miastem, zapewnianie bezpieczeństwa, handel i produkcja, ale przede wszystkim układania torów kolejowych przed miastem i demontowania tych, które pozostają za nim. Świat, po którym przemieszcza się miasto nie jest opustoszały. Znajdują się na nim małe osady zamieszkiwane przez niewielkie społeczności ludzi, dla których pojawienie się Ziemi oznacza możliwość znalezienia pracy, naprawy ich domostw, zdobycia leków dla ciężko chorych. Jednak cena za uzyskaną pomoc jest bardzo wysoka...

Warto w tym momencie zaznaczyć, iż dzieło "Odwrócony Świat" wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Przede wszystkim ze względu na ciekawą i oryginalną wizję świata postapokaliptycznego, pełnego sekretów, zażarcie strzeżonych tajemnic oraz pytań dotyczących tego do czego zdolny jest człowiek aby przetrwać. W trakcie całej opowieści napięcie budowane jest stopniowo w sposób przemyślany. Książka trzyma w niepewności do dosłownie ostatniej strony, zaś zakończenie na pewno wzbudzi w czytelniku silne emocje. Na pozytywną ocenę zasługuje oprawa graficzna pracy. Na okładce widzimy piękną grafikę ukazującą fragment miasta przesuwający się po torach kolejowych.
Niestety, największą bolączką książki są jej bohaterowie. Praktycznie każda z postaci wzbudza w czytelniku współczucie ze względu na życie jakie wiedzie, próżno szukać tu akcentów humorystycznych, czy anegdot. Ich życie, tak jak droga którą pokonują jest monotonne i koncentruje się wokół pracy i prokreacji.

W tym miejscu chciałbym odnieść się do książki "Zabójcze Maszyny" autorstwa Philip'a Reeve. W mojej ocenie wymieniona książka w bardzo dużym stopniu korzystała z pomysłów i rozwiązań zawartych w "Odwróconym Świecie. Sądzę, iż dzieło Priest'a ze względu na problemy jakie porusza jest w swoim zamyśle skierowane do dorosłych odbiorców, zaś książka Reeve'a ze względu na styl pisarski autora łatwiej dociera do młodzieży.

Podsumowanie

Na zakończenie chciałbym polecić wszystkim fanom literatury science fiction sięgnięcie po książkę Odwrócony Świta autorstwa Christopher'a Priest'a. Jestem przekonany, że tak jak mnie zapadnie ona Wam na długo w pamięć.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz