Torbjorn Faerivik, Mao. Cesarstwo cierpienia, recenzja

 

Torbjorn Faerovik, Mao. Cesarstwo cierpienia, recenzja

Autor: Torbjorn Faerivik
Tytuł: Mao. Cesarstwo cierpienia
Seria: Oblicza zła
Wydawnictwo: Pruszyński i S-KA
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 608
Moja ocena:10/10


Historia to wielka kopalnia wiedzy na temat psychologii ludzkich zachowań. Na przestrzeni dziejów światem rządzili tyrani, despoci, szaleńcy, którzy za nic mieli życie i godność drugiego człowieka. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Mao Zedong (opisywany w chińskich podręcznikach, jako „wielki przywódca, nauczyciel, myśliciel i sternik”), którego szalone decyzje i chorobliwe ambicje doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu milionów Chińczyków, a pozostałych zmusił do życia w strachu.

Dzieło „Mao. Cesarstwa cierpienia” autorstwa Torbjørna Færøvika jest pierwszą pozycją jaka ukazała się w ramach serii „Oblicza zła” wydawanej od 2018 roku przez wydawnictwo Pruszyński i S-ka. Autor w swojej książce skupia się na funkcjonowaniu Państwa Środka od 1949 do 1976 roku. Jego szczególnej analizie poddane zostały największe błędy polityki wewnętrznej i zewnętrznej chińskiego przywódcy, jak „Wielki skok” i rewolucja kulturalna. Znaleźć można w niej również wiele informacji na temat funkcjonowania biura politycznego i wojen wewnątrz partii komunistycznej. Nie brak również ciekawostek związanych z życiem prywatnym, w tym tajemnicami alkowy chińskiego dyktatora. Książka pełna jest cytatów ze wspomnień ludzi, którzy na własnej skórze doświadczyli niewyobrażalnej przemocy i cierpienia ze strony władz Chińskiej Republiki Ludowej.

Ze względu na specyficzną tematykę, słownictwo i objętość, dość długo zwlekałem z sięgnięciem po tę książkę. Bardzo szybko przekonałem się, że praca napisana jest w sposób bardzo lekki, a wczytywanie się w nazwiska i nazwy zaczerpnięte z języka chińskiego nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Wraz z pokonywaniem kolejnych z trzydziestu trzech rozdziałów, rosło we mnie niedowierzanie i przerażenie wynikające z opisów cierpień i zbrodni, jakich dopuszczały się władze Chin w imię walki klasowej i  rewolucji kulturowej. Dla mnie najbardziej przerażające były opisy kanibalizmu na prowincji w okresie wielkiego skoku.

Warto również dodać, że książka od strony wizualnej prezentuje się wspaniale. Wydana w twardej oprawie na grubym papierze stanowi nie lada ozdobę każdej biblioteki.   

Podsumowanie

Książka Torbjørna Færøvika „Mao. Cesarstwo Cierpienia” to niezwykle ciekawa i wciągająca książka historyczna, ukazująca ważny wycinek współczesnej historii Chin. Polecam ją wszystkim pasjonatom historii, jak i osobom zawodowo zajmującym się odkrywaniem tajemnic przeszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz