Jarosław Dobrowolski, Cyjan, recenzja

Jarosław Dobrowolski, Cyjan, recenzja

 Autor: Jarosław Dobrowolski

Tytuł: Cyjan

Cykl: Krwiopijca (tom 2)

Wydawnictwo: Planeta Czytelnika

Rok wydania: 2023

Ilość stron: 590

Moja ocena: 10/10

Wampiry od wieków wzbudzają ogromne zainteresowanie. Niewątpliwie ogromny wpływ miała na to powieść Brama Stokera „Drakula” (1897), która stanowiła swoisty katalizator do upowszechnienia się straszliwego nieśmiertelnego krwiopijcy w pop kulturze. Powstało wiele wariacji na temat wampirów od komicznych ukazanych w filmie „Dracula. Wampiry bez zębów”, poprzez skrajnie melodramatyczne (i miejscami głupie) w rodzaju Edwarda z czteroksięgu „Zmierzch”. Najbardziej ceniona wydaje się być wizja Anny Rice, która w swej powieści „Wywiad z wampirem”, przekazała światu własną wizję nocnych łowców,  w postaci Lestata, Louisa, Claudii i Armanda. Ten wizerunek wampira, łączącego w sobie siłę i agresję z inteligencją człowieka nieumarłego do dziś dnia jest najbardziej popularny.  W gronie pisarzy, otwierających przed czytelnikami bramę do świata wampirów znajduje się również Jarosław Dobrowolski, który w 2023 roku po raz kolejny zabrał swych czytelników w podróż do świata pełnego krwiopijców, wilkołaków i innych stworów znanych z bestiariuszy i legend słowiańskich.

Jarosław Dobrowolski to pochodzący ze stolicy pisarz, który w swoim życiu miał okazję pracować jako bibliotekarz, ochroniarz, sprzedawca, czy instruktor sztuk walki. Fascynuje się karate, grami RPG i motocyklami. Na swoim fanpage „Wynurzenia” dzieli się swoimi wrażeniami i opiniami na temat filmów, gier i książek. Zadebiutował w 2022 roku powieścią „Delirium”, która łączy w sobie elementy fantasy, horroru i słowiańskiego folkloru.

Fabuła książki

„Cyjan” to druga odsłona historii Konrada Harkowa (znanego z powieści "Delirium"). Wyjątkowego przedstawiciela społeczności wampirów. Po tragicznych wypadkach, jakie rozegrały się nad Soliną, nieumarły opuszcza Bieszczady aby rozwikłać zagadkę swego pochodzenia. W tym celu wraca do Lublina – miejsca, z którym wiążą się jego najodleglejsze wspomnienia. Spotyka tam dawną przyjaciółkę Magdalenę, która stoi na czele bikerów z White Eagle MC. Szybko okazuje się, że nawet wampiry nie mogą czuć się bezpiecznie w mieście. Ktoś dokłada wszelkich starań, aby doprowadzić do wojny domowej pośród wampirów, a jego plany sięgają znacznie dalej niż granice Lubelszczyzny.  

 


Lektura najnowszej powieści Jarosława Dobrowolskiego „Cyjan” była dla mnie niezwykłą przygodą. W drugim tomie cyklu „Krwiopijca” autor - jak nikt inny do tej pory - zdecydował się na odsłonięcie przed czytelnikami wielu tajemnic wampirzej społeczności. Poznajemy skomplikowane prawa rządzące światem wampirów, proces ich powstawania, egzystencji i śmierci. Interesującym elementem jest struktura hierarchiczna, zgodnie z którą zachowywany jest w niej ład i porządek.

Chcąc porównać pierwszy tom „Delirium” i drugi „Cyjan” muszę stwierdzić, iż druga część to nie tylko kawał dobrej fantastyki, to również solidna porcja sensacji i grozy okraszona szczyptą czarnego humoru. W powieści pojawia się wielu nowych bohaterów, którzy ze względu na swoje szczególne umiejętności i poczucie humoru wprowadzają dużo zamieszania do „nieżycia” Harkowa. Pod względem językowym książka napisana jest bardzo dobrze. Zarówno dialogi, jak i opisy sprawiają, iż fabuła rozwija się bardzo dynamicznie.

Podsumowanie

Najnowsza powieść Jarosława Dobrowolskiego „Cyjan” to genialne połączenie fantasy i horroru. Książkę polecam wszystkim fanom tych gatunków i jestem pewien, że się na niej nie zawiedziecie. Chciałbym również podziękować wydawnictwu Planeta Czytelnika za egzemplarz recenzencki książki.


2 komentarze:

  1. Obserwuję autora na fb :D Zaciekawiła mnie ta historia, choć ja jestem team wilkołaki

    OdpowiedzUsuń
  2. W "Delirium" nie brakuje wilczych bohaterów i bohaterek. W drugiej części to już trochę inne stworki się pojawiają. Ale robią nie mniejsze zamieszanie.

    OdpowiedzUsuń