Harry Harrison, Przestrzeni! Przestrzeni!, recenzja


Autor: Harry Harrison,

Tytuł: Przestrzeni! Przestrzeni!

Cykl: Wehikuł Czasu

Wydawnictwo: Rebis

Ilość Stron: 281

Rok Wydania: 2019

Ocena: 10/10

 

W drugiej połowie października chciałbym podzielić się z Wami moją opinią na temat książki Przestrzeni! Przestrzeni! autorstwa amerykańskiego pisarza Harrego Harrisona. Jest kolejna książka z cyklu Wehikuł Czasu, ukazującego się dzięki Domowi Wydawniczemu Rebis. Dzieło należy do klasyki literatury science-fiction i ukazało się po raz pierwszy drukiem w 1966 roku. Egzemplarz, który znajduje się w moim posiadaniu pochodzi z 2019 roku. Harrison należy do najbardziej znanych pisarzy amerykańskich 2 połowy XX wieku. Wśród najbardziej znanych jego dzieł można wymienić cykle Planeta śmierci, Stalowy szczur oraz Eden. Sięgnięcie po Przestrzeni! Przestrzeni! było moim pierwszym spotkaniem z jego twórczością i muszę przyznać, że pozostawiło wiele pytań dotyczących wizji przyszłości ludzkości, ale nie tylko.

Fabuła książki

W swoim dziele Harry Harrison zabiera nas do Nowego Yorku do roku 1999 (z jego perspektywy jest to odległa przyszłość). Ukazane przez niego Stany Zjednoczone to przygnębiające miejsce pełne głodnych, zdesperowanych ludzi, szalejącej przestępczości i wszechobecnego braku wszystkiego. Zarówno w prologu jak i w kolejnych rozdziałach autor nie szczędzi wyjaśnień, jakie działania ludzkości doprowadziły do takiego stanu rzeczy. Wymienia tu: nadmierną eksploatację i wydobycie surowców, zatruwanie środowiska, zanieczyszczenie gleby oraz doprowadzenie do wymarcia większości gatunków zwierząt, a przede wszystkim skrajne przeludnienie świata. Historię upadającego świata poznajemy oczami czwórki bohaterów: samotnego nowojorskiego detektywa Andego Ruscha, młodego złodzieja Bullego Chunga, pięknej Shirl oraz emerytowanego żołnierza Sola. Ich drogi zostaną połączone w związku ze sprawą morderstwa dokonanego w pewnym luksusowym mieszkaniu...

Książka Przestrzeni! Przestrzeni! to najbardziej wyrazista powieść dystopijna jaką dotychczas czytałem. Cenię sobie tego rodzaju literaturę za sprawą pytań i wniosków jakie można wyciągnąć wczytując się w kolejne strony i rozdziały. Nie inaczej było z dziełem Harrisona. Ukazany w nim świat, a nie przeżycia bohaterów jest najważniejszym przekazem jaki pisarz chciał dać swoim czytelnikom, stanowi on również swoiste ostrzeżenie i zapowiedź tego co może się stać z naszym światem, gdy nie pohamujemy swojej zachłanności i wygodnictwa. Na uznanie zasługują również bohaterowie wykreowani przez pisarza, zarówno ci główni jak i ci epizodyczni - są oni bardzo realistyczni i przygnębieni, próżno szukać radości i śmiechu w ich życiu. Na uznanie zasługuje również elegancki, a zarazem lekki styl pisarski autora, pozwalający płynnie pokonywać kolejne rozdziały tej klasycznej powieści.

Harry Harrison, Przestrzeni! Przestrzeni!, recenzjaJedynym mankamentem książki jest dla mnie jej okładka. Sama w sobie bardzo atrakcyjna przykuwająca uwagę i wskazująca co takiego może wydarzyć się na kartach powieści. Fakt faktem ni jak ma się to do treści książki, co pozostawiło we mnie pewien niedosyt.

Podsumowanie

Książka Harrego Harrisona Przestrzeni! Przestrzeni! to jedna z bardziej udanych klasycznych powieści wydanych przez Dom Wydawniczy Rebis, jak chociażby Drzwi do lata, Hiob. Komedia Sprawiedliwości, Koniec dzieciństwa, Cieplarnia oraz Aleja Potępienia, które w ciągu ostatniego roku miałem okazję przeczytać. Myślę, że warto po nią sięgnąć, chociażby po to aby oderwać się od pięknych baśniowych historii pełnych miłości i happy endów i poznać mroczną wizję przyszłości gatunku ludzkiego.

Robert A. Heinlain, Drzwi do lata, recenzja

Robert A. Heinlain, Hiob. Komedia Sprawiedliwości, recenzja

Arthur C. Clark, Koniec Dzieciństwa, recenzja

Brian Aldiss, Cieplarnia, recenzja

 Roger Zelazny, Aleja Potępienia, recenzja

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz